Роз’яснення до нового Закону України «Про житлово-комунальні послуги»

1 травня в Україні набрав чинності Закон України «Про житлово-комунальні послуги» який ідеологічно змінює всю систему надання послуг споживачам.
Він остаточно закріплює відповідальність мешканців за стан власних будинків. Більше не можна буде займати пасивну позицію, а доведеться брати керування будинками під власний контроль або ж наймати відповідних спеціалістів на договірних умовах. У цілому оцінити новий Закон можна як прогресивний і спрямований на вирішення багатьох складнощів, що накопичилися, проте він залишається досить гнучким, що добре і погано одночасно.

Пропонуємо Вам ознайомитись з ключовими новаціями закону:

  • Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних умовах.
  • У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги Ви зобов’язані будете сплатити пеню. Розмір пені має бути прописаний в договорі, але не вище 0,01% суми боргу.
  • Закон України встановлює відповідальність за ненадані або надані не в повному обсязі в обумовлений термін послуги.
  • Вводиться послуга управління будинком. Для подолання монополії споживачам надано право обирати управителів. Законом передбачений порядок укладення договорів на отримання всього спектру житлово-комунальних послуг: на послуги управління, водопостачання, газ, електрику, поводження з відходами. Існуючі договори про надання комунальних послуг будуть діяти тільки протягом року з дня набуття чинності новим Законом. Послуга з управління багатоквартирним будинком спрямовується на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.

Договір про надання послуг з управління будинком не є обов’язковим, тобто управляти будинком можуть безпосередньо самі мешканці. В такому разі і всю відповідальність за утримання і ремонт спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території будуть нести мешканці. Договори про надання комунальних послуг та послуг з управління будинком укладаються на рік. У разі, якщо співвласників будинку все влаштовує, вони автоматично продовжуються. Якщо ж управитель не справляється з покладеними на нього обов’язками, співвласники можуть достроково розірвати договір з ним.

Зверніть увагу, що поняття «балансоутримувач» просто забрали з норм нового Закону. Все майно будинку, окрім приватного житла, є спільною власністю мешканців будинку. Правила змінилися і цього літа нас чекає активна робота по вибору нових управлінців яким буде передано керування будинком укладення договорів на виконання житлово-комунальних послуг.

Пропонуємо Вам самостійно ознайомитися з новим законом за посиланням:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19

Пошук